Aktualności

OPASKA BEZPIECZEŃSTWA

wspieraj logo

Miasto Łuków realizuje Program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024. Ze wsparcia w ramach Programu mogą skorzystać mieszkańcy Miasta Łuków w wieku 60 lat i więcej.

Moduł II Opieka na odległość

W ramach Programu seniorom w wieku 60 lat i więcej może zostać udzielona pomoc w postaci teleopieki na odległość przy wykorzystaniu tzw. „opasek bezpieczeństwa” wyposażonych w co najmniej trzy z następujących funkcji:

● przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS

● detektor upadku

● czujnik zdjęcia opaski

● lokalizator GPS

● funkcje umożliwiające komunikowanie się centrum obsługi i opiekunami

● funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe.

Udział w Programie jest bezpłatny

Senior może zgłosić chęć skorzystania z pomocy wypełniając formularz zgłoszeniowy (druk w załączeniu) i złożyć osobiście w Centrum Usług Społecznych w Łukowie w godzinach od 7.30 do 15.30 za pośrednictwem poczty na adres: Centrum Usług Społecznych w Łukowie ul. Zdanowskiego 15, 21-400 Łuków lub za pośrednictwem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem osoby do objęcia pomocą.

Zapraszamy do udziału w Programie.

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

 

 

Usługi sąsiedzkie

Czym są usługi sąsiedzkie?

Pod pojęciem usług sąsiedzkich należy rozumieć świadczenia pomocy społecznej o charakterze opiekuńczym, które organizowane są w miejscu zamieszkania.

Zgodnie z uchwaloną Ustawą usługi sąsiedzkie są formą wsparcia świadczoną przez osoby blisko mieszkające, które wynagradzane są w formie pieniężnej przez gminę.

W ramach usług sąsiedzkich może być świadczona pomoc w następującym zakresie:

  • pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych,
  • prostą podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną – czynności podstawowe, które nie wymagają specjalistycznego przygotowania,
  • w miarę potrzeb oraz możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

 

Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024

korpus wsparcia seniora 2024

Informujemy, że Centrum Usług Społecznych w Łukowie realizuje kolejną edycję Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024.

Adresatami programu są seniorzy w wieku 60 lat i więcej z terenu miasta Łuków, mający problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Program zakłada realizację Modułu I, którego celem jest zapewnienie usług  opiekuńczych
w formie usług sąsiedzkich seniorom w wieku 60 lat i więcej.
Usługi te obejmą swoim zakresem pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz, w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Udział w programie jest bezpłatny.

Program będzie realizowany do 31 grudnia 2024 r.

 

Osoby zainteresowane udziałem w programie prosimy o kontakt telefoniczny  25 798 03 32 lub osobiście w siedzibie Centrum Usług Społecznych w Łukowie w celu uzyskania bliższych informacji.

Wartość dofinansowania:

64 900,00 zł

Całkowita wartość zadania:

81 125,00 zł

W ciąży nie piję alkoholu

PAMIĘTAJ!

  • chcesz zajść w ciążę – nie pij alkoholu!
  • jesteś w ciąży – zachowaj abstynencję!
  • karmisz dziecko piersią – zachowaj abstynencję!

Alkohol jest przyczyną neurorozwojowych zaburzeń u dzieci

W kontekście profilaktyki uszkodzeń wywołanych u płodu na skutek prenatalnej ekspozycji na alkohol często zadawane jest pytanie, czy każda ilość alkoholu jest szkodliwa dla dziecka. Do chwili obecnej naukowcom nie udało się udzielić odpowiedzi na pytanie, czy istnieje jakaś „bezpieczna dawka”? Dlatego ze względu na ryzyko wystąpienia uszkodzeń, zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, zalecają abstynencję w czasie ciąży. Jak pokazują wyniki badań, aktualnie spożywanie alkoholu przez kobiety w czasie ciąży jest główną przyczyną neurorozwojowych zaburzeń u dzieci. Wszystkim tym uszkodzeniom można by w 100% zapobiec, gdyby kobiety zachowały abstynencję od momentu poczęcia dziecka!

abstynencja